Ptaki zimą!

Końcem listopada w grupie maluszków, odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców. Dzieci wraz z rodzicami lepiły sikorki i rozmawiały o sposobie dokarmiania ptaków w zimie.

Musimy wiedzieć, czym ptaków nie wolno dokarmiać. Nie dajemy ptakom tego co jest skwaśniałe, spleśniałe, stare i słone. Przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem ptaków będą skórki z wędzonego  boczku lub solonej słoniny. Ptakom, tak jak i nam, po słonym posiłku bardzo chce się pić, a nie mogą zaspokoić pragnienia, gdy woda jest zamarznięta. Wywieszajmy im więc kawałki słoniny, ale czyste, bez przypraw. W żadnym wypadku nie  częstujemy skrzydlatych sąsiadów spleśniałym chlebem, starą gotowaną kaszą czy ryżem. Większość nie będzie chciała ruszyć zepsutego jedzenia, a te przyciśnięte głodem mogą skusić się i przypłacić za taki posiłek  życiem. Nie powinno się mieszać nasion  z owocami, ponieważ różne gatunki ptaków, wybierając ulubione „kąski” mogą sobie wzajemnie przeszkadzać i wyrzucać z karmnika to, czego same nie lubią, a co innym smakuje.

I najważniejsze: jeśli postanowiliśmy dokarmiać ptaki , wynośmy im świeże jedzenie i wodę przez całą zimę. Przyzwyczajone do pomocy nie potrafią same przetrwać.

Opracowała Anna Żurek